Обхватът и далечината на радиовръзката на гражданския обхват - 27МHz в повечето случаи се определя от зоната на пряката видимост. Ето защо, за да се повиши ефективността е важен правилния избор, монтаж и настройка на антената за транспортното средство.
Видове антени използвани за CB 27MHz:
1. Антени с магнитна основа.
В случаите, когато в транспортното средство (лек автомобил, камион) се налага рядко използване на радиостанция, е удачно монтаж на антена с магнитна основа. Монтажът е бърз, а единственото необходимо условие е да има метална повърхност за която да се „залепи“ магнитната основа.
Това предимство за съжаление е единственото за този вид антени, като недостатъците им са много: По-слабо ефективна работа в сравнение с антените с твърдо закрепване, проблем с подвеждането на коаксиалния кабел в кабината (купето), риск от загубване, кражба и други.
2. Антени с твърдо закрепване за шаси (кабина, купе на превозното средство).
Когато радиостанцията се ползва често, по доброто решение е избор на антена с твърдо закрепване за купето. Тези антени имат по-ефективно излъчване, т.к. имат галванична връзка със шасито на автомобила. Съответно подвеждането на коаксиалния кабел е лесно, посредством водозащитената основа на антената.
И двата вида антени независимо от вида на закрепването към шасито на превозното средство, могат да бъдат с различна дължина на излъчващия елемент (пръчката). За CB обхвата на 27MHz, физическата дължина на антената е около 2.7 метра. Тъй като това в повечето случаи би затруднило монтажа и нормалната експлоатация на превозното средство, се налага скъсяване до размер позволяващ удобно и комфортно пътуване. Електрическото скъсяване на антената се поема от бобината, разположена най-често в основата на антената. Тя представлява цилиндрично тяло, в което е разположена индуктивност, която е пропорционална на степента на скъсяване. Т.е. колкото е по къса антената (с по-малки габарити), толкова тази бобина е по-голяма и участва повече в настойката на антената. Обратно, при по-ниска степен на скъсяване, бобината има по-малко участие в системата. От тук следва важния извод, че по-късите антени са по-слабо ефективни, а антените с по-дълъг излъчващ елемент са по-добри.
В заводските данни за продукта има още едно качество, което е важно и трябва да се обърне внимание. Това е максималната мощност (W), която може да се подава към антената от радиостанцията. При несъобразяване с този параметър е възможно трайно увреждане на антената и/или радиостанцията. Дори когато се използва стандартната мощност от радиостанцията – 4W, е желателно да се избере антена за по-голяма мощност. Това означава че скъсяващата бобина е по-ефективна и с по-ниски диелектрични загуби, а като цяло се получава по-ефективно работеща антена.
Правилният избор на антена включва вземането в предвид на тези особености, като често се налага да се направи разумен компромис между ефективност и комфорт.
Простото правило което важи е: „Колкото по-дълга –толкова по-добре“. Най-масовите дължини на антените са от 1.10м – 1.70м, а по-ефективните над 1.50м до около 2.20м. В редки случаи се ползват антени, дълги над 2.20м.
Крайното решение трябва да се вземе от водача на превозното средство, който носи отговорност за безпроблемната, безаварийна експлоатация и движение на автомобила.